Przejdź do treści

Gama modeli Subaru – zdrowy ekscentryzm

Szczepan Mroczek
Dziennikarz motoryzacyjny

Elektryczny model z wyjątkowymi zdolnościami terenowymi, przestronny rodzinny SUV, a może komfortowe kombi ze zwiększonym prześwitem? Wszystkie modele Subaru, z jednym wyjątkiem, łączą wszechstronność z oryginalnym charakterem.

Marka Subaru od lat podąża własnymi ścieżkami. Połączenie odważnego stylu z oryginalnymi rozwiązaniami technicznymi nadaje jej produktom zdecydowany charakter. Subaru słynie z silnika typu bokser oraz stałego napędu na cztery koła, na który postawiło ponad 50 lat temu, zanim inni producenci aut zorientowali się, jak ważny jest to atut. Obecnie rozwiązanie AWD zdominowało prawie wszystkie marki premium.

Solterra ma elektryczny (stały!) napęd na cztery koła – jak przystało na Subaru

Podobnie jak sama marka, tak i jej klienci to ludzie, którzy chcą podkreślać swoje niezależne podejście do świata oraz nietuzinkowość. Lubią podejmować wyzwania i wyróżniać się pośród innych. W tym wypadku liczy się oryginalność, a może nawet pewna dawka ekscentryzmu, który rodzi wyjątkowe dzieła. Subaru stworzyło jego własną definicję. Zwykle odważne samochody wymagają niemałych wyrzeczeń, najczęściej w sferze komfortu. Tymczasem oryginalność w Subaru oznacza inteligentne połączenie komfortu, wszechstronnego napędu z mocnym charakterem, a to niezwykle trudna sztuka. Taką specyfikę mają niemal wszystkie obecnie oferowane na polskim rynku modele Subaru: Solterra EV, Forester e-Boxer, Outback oraz Subaru XV.

Zobacz więcej: Lista dealerów Subaru w Polsce | Samochody Subaru dostępne od ręki

Subaru BRZ to najbardziej sportowy model marki w Europie; w Polsce pojawi się tylko garstka aut

Oczywiście, znajdziemy w ofercie wyjątek od tej reguły. Jest to napędzany na tylne koła model BRZ, który został opracowany wspólnie z Toyotą. Lekki sportowy samochód 2+2 nastawiony jest na frajdę z jazdy. Jego stosunkowo niewielka moc (228 KM) może nieco zmylić, ale jest to samochód dla zawodowców, dla ludzi, którzy mają ambicje wspiąć się na wysoki poziom umiejętności sportowego prowadzenia auta. Ogromną zaletą BRZ jest fakt, że można się cieszyć jazdą tym Subaru po torze wyścigowym bez narażania portfela na drenaż. Jak to z wyjątkami bywa, pełnią liczbowo marginalną rolę: na polski rynek w tym roku przydzielono garstkę egzemplarzy modelu BRZ.

Kultowe modele: niesprzedawane już w Europie Subaru WRX i WRX STI to przyszłe klasyki

Ten sportowy model przywołuje emocje, z jakich Subaru znane jest już od 1999 roku, gdy na polskim rynku pojawił się oficjalny importer tej marki. Były to czasy, kiedy Subaru Impreza brylowała na trasach rajdowych całego świata. W Polsce markę rozsławił sukcesami sportowymi i spektakularnym stylem jazdy Krzysztof Hołowczyc. Charakterystyczny dźwięk kultowego silnika typu bokser niósł się między kamienicami polskich miast i działał jak najlepsza reklama. Co rusz powstawały nowe, limitowane serie Imprezy STI, której nieodzownym atrybutem były potężny spojler na klapie bagażnika i charakterystyczne złote felgi. Również Forester na początku naszego wieku przecierał szlaki i tworzył klasę crossoverów, która teraz znajduje się u szczytu popularności. Na początku istnienia na polskim rynku Subaru było marką buntowniczą. Dziś idzie z duchem czasu i wciąż oferuje samochody oryginalne, ale takie, które znają pojęcie zrównoważonego rozwoju.

Forester jest najpopularniejszym w historii modelem Subaru w Europie – dziś w sprzedaży jest jego 5. generacja

Forester jest idealnym odzwierciedleniem drogi, jaką Subaru przeszło w ostatnich 20 latach. Z zadziornego kombi z mocnym silnikiem i podniesionym zawieszeniem przekształcił się w niezwykle przestronnego, komfortowego, rodzinnego SUV-a z zelektryfikowanym napędem, nowoczesnymi multimediami i skutecznymi systemami bezpieczeństwa. W ofercie Subaru jest również nieco mniejszy crossover Subaru XV, wszechstronny Outback oraz elektryczna Solterra, każdy ma oczywiście napęd na cztery koła. Kompaktowy model Subaru XV celnie trafia w segment crossoverów, niezwykle dziś w Polsce popularnych. Subaru XV ma cechy typowe dla tego segmentu aut, czyli dynamiczny wygląd oraz zwiększony prześwit – jeden z największych w klasie. Dzięki temu świetnie odnajduje się w miejskiej dżungli i zachęca do eksplorowania nieprzetartych szlaków. Jego możliwości zwiększają standardowy, symetryczny napęd S-AWD oraz nisko położony środek ciężkości, który wynika m.in. z zastosowania silnika typu bokser. Te charakterystyczne dla Subaru rozwiązania poprawiają zachowanie auta podczas dynamicznej jazdy i zwiększają jej bezpieczeństwo.

Subaru Outback to cenione kombi, wyróżniające się sporą sprawnością w terenie i wysokim komfortem jazdy

Gama modeli Subaru oferowanych w Europie znakomicie odzwierciedla gust i potrzeby obecnego społeczeństwa, wyrażając przy tym troskę o środowisko. Nie jest to jednak pełen potencjał tej marki – ten najmocniej widać na rynku w Stanach Zjednoczonych. W USA Subaru oferuje najwięcej modeli w swoich najnowszych wcieleniach, w tym zapomniane na Starym Kontynencie Legacy, Levorg czy WRX. Jest też 8-osobowy SUV o nazwie Ascent.

Dziś Subaru, podkreślając oryginalny charakter i rozwiązania techniczne, stawia na nowoczesność i bezpieczeństwo. Zaawansowane multimedia pozwalają cieszyć się możliwościami, jakie daje połączenie z internetem, i powodują, że nawet podróż na długim dystansie staje się komfortowa, a dzięki rozbudowanym systemom elektronicznym jest też niezwykle bezpieczna. Opracowany przez inżynierów Subaru system EyeSight z dwiema kamerami umieszczonymi na szczycie przedniej szyby obserwuje drogę przed samochodem i czuwa nad bezpieczeństwem, a jeśli zajdzie taka konieczność, aktywnie wspiera prowadzenie auta. Takie systemy zbliżają nas do w pełni autonomicznej jazdy.

Do miasta i w teren – Subaru XV to jeden z najwszechstronniejszych kompaktów na rynku

Dynamika zmian, jakie Subaru przeszło w ostatnich latach, rozbudza wyobraźnię. Ciekawe, jak będzie wyglądało i z jakich rozwiązań będzie korzystało Subaru za kolejne 20 lat.

Zobacz nowe modele: Subaru XV | Subaru Forester | Subaru Outback | Subaru Solterra