Przejdź do treści

Subaru Forester, czyli idealny SUV dla Twojej rodziny

Kamila Nawotnik
Dziennikarka motoryzacyjna

Subaru Forester kojarzony jest przede wszystkim z jazdą terenową i odpornością na trudne warunki. To jednak tylko część jego możliwości. Forester jest także samochodem, na którym można polegać w każdej sytuacji – także wtedy, gdy odwozimy dzieci do szkoły lub zabieramy rodzinę na wakacje.

Po pierwsze – bezpieczeństwo

Według definicji, bezpieczeństwo można tłumaczyć jako poczucie, że nic nam nie zagraża. Subaru doskonale rozumie, jak ważne jest pełne zaufanie kierowcy do samochodu, dlatego każde auto marki wyposażone jest w szereg asystentów wspomagających podczas jazdy, czyli technologię EyeSight.

Zobacz więcej: Lista dealerów Subaru w Polsce | Samochody Subaru dostępne od ręki

Forester – jako dojrzały przedstawiciel gamy modelowej Subaru, hołduje idei All-Around Safety, czyli kompletnego bezpieczeństwa. Należą do tej grupy rozwiązania podstawowe takie jak: stały napęd na wszystkie koła S-AWD, bezstopniowa przekładnia Lineartronic czy świetna widoczność dookoła auta. Kiedy będziemy zmuszeni do nagłego ominięcia przeszkody, sztywna konstrukcja auta, z nisko położonym środkiem ciężkości, pomoże nam lepiej kontrolować pojazd i uniknąć zagrożeń drogowych. System kontroli trakcji i stabilizacji toru jazdy (Vehicle Dynamics Control System) wraz z aktywnym sterowaniem momentem obrotowym (ATV) rozdzielają z kolei siłę napędową w układzie S-AWD i działanie hamulców, niezależnie przy każdym kole w ten sposób, by samochód pozostał na obranym torze jazdy, a przy tym pozwalał na pełne wykorzystanie możliwości Forestera.

Do tego dochodzi aktywna prewencyjna technologia, w postaci pakietu EyeSight czy systemu SRVD (Subaru Rear Vehicle Detection). Ten ostatni wykorzystuje czujniki umieszczone w tylnej części samochodu, by ostrzegać kierowcę o pojazdach w martwym polu lub o obiektach z tyłu samochodu podczas manewru cofania. Natomiast, jeśli podczas jazdy na biegu wstecznym system Reverse Automatic Vraking wykryje przeszkodę za pojazdem, może zaalarmować kierowcę dźwiękami ostrzegawczymi i automatycznie zahamować, aby uniknąć kolizji lub zminimalizować jej skutki. Nie bez znaczenia jest też porządne oświetlenie drogi. W Foresterze odpowiadają samopoziomujące reflektory LED z funkcją doświetlania zakrętów oraz automatycznym przełączaniem świateł drogowych i mijania, w zależności od sytuacji na drodze.
Asystentów jazdy jest w Subaru o wiele więcej, ale ich cel jest jeden – bezpiecznie dowieźć do celu kierowcę wraz z jego pasażerami.


Po drugie – multimedialne wnętrze

Są osoby, dla których przyjemność z podróżowania jest niemal równie ważna jak bezpieczeństwo. Sama zresztą należę do tej grupy, dlatego mocno doceniam zestaw ekranów multimedialnych, w które wyposażony został Forester. Dwa wyświetlacze, umieszczone w środkowej części deski rozdzielczej, odpowiadają za dwa typy funkcji – rozrywkowo-multimedialną oraz informacyjną.

Ten pierwszy to kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 8 cali, wbudowany w panel centralny. Wraz z nim otrzymujemy cztery złącza USB. Obsługuje on też interfejsy Android Auto oraz Apple CarPlay, dzięki którym mamy możliwość sparowania swojego smartfona, a co za tym idzie – korzystania z map Google lub słuchania swojej ulubionej muzyki. System w najwyższej wersji wyposażenia pieści ucho typowego audiofila (to znowu o mnie) zestawem audio z 9 głośnikami, marki Harman Kardon.

Drugi wyświetlacz ma przekątną 6,3 cala i umieszony jest na szczycie deski rozdzielczej. Na nim dostępne są informacje dotyczące działania napędu S-AWD lub zużycia paliwa. Możemy także sprawdzić historię przejazdów i porównać nasze wyniki, a także wyświetlić wskazówki nawigacyjne.

Po trzecie – komfort dla całej rodziny

Subaru Forester uwielbia wyzwania życia rodzinnego w równie dużym stopniu, co eksplorację dzikich terenów. Dlatego, mając na uwadze potrzeby użytkowników, oddaje im do dyspozycji solidną ilość przestrzeni. Przekłada się to na duże odstępy pomiędzy pierwszym i drugim rzędem foteli, uzyskane dzięki szerokiemu rozstawowi osi samochodu (2670 mm). Nie brakuje miejsca nad głową i na wysokości ramion, niezależnie od zajętego miejsca w aucie. Zaskoczeniem dla niektórych może być także wysoki komfort, który zapewniają fotele Forestera. Właściwe proporcje siedziska i wyprofilowanie oparć sprawiają, że samochód, który zaczynał jako terenowe kombi, obecnie jest świetną propozycją na rodzinny „autobus”, nawet na wielogodzinne trasy.


Do tej opinii pasuje również bagażnik. Standardowa pojemność 509 litrów pozwala na zmieszczenie nawet czterech dużych walizek (byłam tego świadkiem) i wciąż pozostaje miejsce do zagospodarowania. Po złożeniu siedzeń tylnego rzędu, dostępna przestrzeń bagażowa przekracza 1750 litrów. Warto zaznaczyć, że w bagażniku zainstalowano przycisk do składania oparć tylnych foteli, nie trzeba więc używać do tego siły, wystarczy jeden ruch dłoni.

Po czwarte – sprytne rozwiązania

Cenię sobie auta, które poza przyjemnym i pewnym prowadzeniem, są także „sprytne”. Forester ma całkiem sporo pozornie nieistotnych rozwiązań, które okazują się szalenie przydatne w codziennym użytkowaniu. Gdy projektowano piątą generację modelu, zwrócono uwagę chociażby na progi przy drzwiach. Przeważnie w autach osobowych nie są one w żaden sposób wykorzystywane, ale przecież Forester jest autem wielofunkcyjnym. Dlatego zostały one poszerzone oraz obudowane antypoślizgową nakładką, aby można było je wykorzystać jako miejsce na stopę, np. w celu sięgania do boksu dachowego czy bagażnika na rowery.

Kolejnym tego typu elementem jest funkcja rozpoznawania kierowcy DMS (Driver Monitoring System). Po wejściu do auta, dzięki kamerom zamontowanym we wnętrzu, samochód wykrywa naszą twarz i dostosowuje preferencje klimatyzacji, ustawienie foteli oraz lusterek bocznych. System może zapamiętać w ten sposób nawet pięciu kierowców. Ponadto, regulacją temperatury można sterować gestami, co pozwala na zmianę ustawień bez odrywania wzroku od drogi. Jak to działa? Trzymanie otwartej dłoni w obszarze wykrywania powoduje podniesienie temperatury, a zaciśnięta pięść ją obniża.

Niektóre rozwiązania nie wymagają wcale elektroniki, np. obudowa ścian w przestrzeni bagażowej wykonana jest z łatwego do czyszczenia i trwałego materiału, więc nie musimy obawiać się przewożenia zabrudzonych rzeczy. Ponadto, w narożnikach oraz w dwóch miejscach na górze bagażnika ulokowano haki, co umożliwia zamontowanie siatki i efektywniejsze wykorzystanie dostępnego miejsca. Nawet roletę bagażnika możemy w każdej chwili zdemontować i schować pod podłogą. W ten sposób nie zabiera ona cennego miejsca na bagaże całej rodziny. W wygodnym rozmieszczeniu drobiazgów w kabinie pomogą z kolei dzielone kieszenie w oparciach przednich foteli oraz schowek w podłokietniku, pozwalający na przechowanie nawet niewielkiego tabletu.

Podsumowując, Subaru Forester jest autem bardzo uniwersalnym. Warto przy tym zaznaczyć, że jego wielozadaniowość nie zmusza kierowcy do kompromisów i ustępstw, ale wspiera go w niemal każdym wyzwaniu, które postawi przed nim codzienność.

Zobacz nowe modele:
Subaru Crosstrek | Subaru XV | Subaru Forester | Subaru Outback | Subaru Solterra