Przejdź do treści

Subaru Forester e-Boxer – bezpieczeństwo niejedno ma imię

Maciej Lubczyński
Dziennikarz motoryzacyjny

Fakt, że Subaru kojarzy się z bezpieczeństwem, to zasługa wytężonej pracy inżynierów i opracowanego przez nich przełomowego rozwiązania EyeSight. Jednak nie tylko cyfrowe systemy dają w Foresterze wymierne efekty – w przypadku tego SUV-a o bezpieczeństwie można mówić w znacznie szerszym znaczeniu.

Konsekwentnie rozwijany system EyeSight (link) to technologia, dzięki której podróż staje się bezpieczniejsza. Kamery generujące stereoskopowy obraz czuwają nad tym, by kierowca bez przeszkód dotarł do celu. W nowym Foresterze zastosowano cały szereg systemów, ale każdy doświadczony kierowca wie, że bezpieczeństwa nie gwarantują jedynie układy scalone i starannie napisane oprogramowanie. Rodzinny SUV spod znaku Plejad ma również całą masę analogowych i mechanicznych rozwiązań, które skutecznie chronią kierowcę i pieszych. Co sprawia, że bezpieczeństwo w Foresterze niejedno ma imię?

Subaru Forester e-Boxer ma sprawdzoną i solidną konstrukcję

Japońska marka od wielu lat dba o to, by jej modele były skonstruowane solidnie. Za tym ogólnym określeniem kryją się bardzo konkretne rzeczy, takie jak zastosowanie stali o wysokiej wytrzymałości, czy nadwozie, które jest projektowane z myślą o dokładnym odizolowaniu przedziału pasażerskiego od stref zgniotu. Boczne wzmocnienia nadwozia i elementy odpowiedzialne za przenoszenie sił w razie wypadku są zaprojektowane na tyle starannie, że Forester od lat uzyskuje doskonałe rezultaty w testach bezpieczeństwa biernego. Wyniki prób zderzeniowych mówią same za siebie – Subaru chroni kierowcę i pasażerów wzorowo, więc na auta tej marki można liczyć nawet, gdy spotka nas wypadek. Gdy dojdzie do uderzenia, czuwać nad nami będzie również system eCall, który samodzielnie wezwie pomoc i połączy nas ze służbami ratunkowymi.

Zobacz więcej: Lista dealerów Subaru w Polsce | Samochody Subaru dostępne od ręki

Napęd S-AWD zapewnia bezpieczeństwo w każdych warunkach

Bezpieczeństwo to przede wszystkim unikanie groźnych sytuacji

Bezpieczeństwo bierne jest niezwykle istotne, a ochrona w razie wypadku to ostateczność. Podbramkowych sytuacji lepiej jest unikać i także z tym zadaniem Forester radzi sobie doskonale. SUV Subaru jest standardowo wyposażony w legendarny napęd Symmetrical AWD, który poprawia bezpieczeństwo jazdy. O co chodzi z tą symetrycznością? O tym pisaliśmy w tym artykule (link). Dla kierowcy kluczowe jest jednak to, że Forester, mimo bycia SUV-em, ma nisko położony środek ciężkości i prowadzi się precyzyjnie. Większa stabilność w każdych warunkach i doskonała trakcja to zalety, które poprawiają bezpieczeństwo. Z tych walorów samochodów Subaru skorzystają zarówno doświadczeni kierowcy, jak i zupełni nowicjusze.

Bezpieczeństwo w Foresterze zapewnia pakiet rozwiązań – od mocnej konstrukcji auta, przez komplet poduszek powietrznych, po zaawansowane systemy wspomagające

Systemy bezpieczeństwa w Subaru Foresterze

Również elektroniczne funkcje, które znajdziemy w standardzie, stanowią wsparcie zarówno dla tych kierowców, którzy przejechali już setki tysięcy kilometrów, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z samochodami. Wspomniany już system EyeSight jest standardem w każdej wersji Forestera, a dzięki niemu w codziennej jeździe wspierają nas m.in. adaptacyjny tempomat, asystent utrzymania pasa ruchu, układ przedkolizyjnego hamowania awaryjnego (który działa również na skrzyżowaniach) czy system monitorowania zmęczenia i koncentracji kierowcy. Oprócz EyeSight, Subaru Forester ma w standardzie system kontroli trakcji i stabilizacji toru jazdy, komplet poduszek i kurtyn powietrznych (w tym poduszkę kolanową dla kierowcy) czy łamiące się w czasie zderzenia pedały.

W Foresterze nie brakuje poduszek bezpieczeństwa: są przednie, boczne, kurtyny powietrzne i kolanowa dla kierowcy

Kupujesz Forestera e-Boxer? Będziesz bogatszy o wiedzę i praktykę

Nawiązując do wspomnianej już dewizy japońskiej marki, groźnym sytuacjom zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż niwelować ich późniejsze skutki. W trosce o to, by kierowcy Subaru bezpiecznie docierali do celu podróży, importer oferuje unikatowe rozwiązanie – szkolenie w Szkole Jazdy Subaru. Zajęcia z doskonalenia techniki jazdy umożliwią sprawdzenie nowego samochodu w kontrolowanych warunkach i podniesienie umiejętności kierowcy na wyższy poziom, a przede wszystkim pozwalają na przetestowania systemów wspomagających EyeSight. Szkolenie, które jest zawarte w cenie każdego Forestera, prowadzą doświadczeni instruktorzy – w przypadku marki z taką renomą i sportowymi tradycjami nie może być inaczej.

Typowym dla Subaru rozwiązaniem jest silnik typu bokser, który w trakcie mocnego zderzenia wsuwa się pod samochód, nie do kabiny

Subaru Forester e-Boxer to kompleksowe podejście do bezpieczeństwa

Forester stanowi prawdziwy unikat w tej klasie aut, ponieważ podejście do bezpieczeństwa jest w jego przypadku kompleksowe. Od solidnej konstrukcji i projektu nadwozia, przez liczne układy oraz elektronikę z systemem EyeSight na czele, aż do możliwości podniesienia umiejętności kierowcy, który zasiada za kierownicą SUV-a Subaru. Okazji do przetestowania wszystkich tych aspektów na własnej skórze powinno być jak najmniej, ale, jak wiadomo, drogowe sytuacje bywają nieprzewidywalne. W chwili próby każdy z opisanych wyżej elementów może okazać się bezcenny.

Zobacz nowe modele: Subaru XV | Subaru Forester | Subaru Outback | Subaru Solterra

O bezpieczeństwo dbają również fotele, wyróżniające się wzmocnioną konstrukcją i aktywnymi zagłówkami