Przejdź do treści

Subaru Outback – pora się zrelaksować

Szczepan Mroczek
Dziennikarz motoryzacyjny

Subaru Outback oferuje bezcenną wolność podróżowania i jednocześnie nie angażuje niepotrzebnie uwagi kierowcy. Oryginalny charakter tego auta tworzy strefę komfortu, która pozwala odetchnąć od presji, szybkiego tempa życia i nachalności otaczającego nas świata.

Prowadzisz dynamiczne życie i szkoda ci czasu na zajmowanie się prozaicznymi czynnościami? Jest takie auto, który nie podąża drogą samochodowego mainstreamu i pozwala uwolnić się od widoku biurowców, korporacyjnego pędu, presji szefa i klientów czy skomplikowanych procedur prawniczych.

Subaru Outback już od pierwszego kontaktu oszczędza czas. Jego konfiguracja nie wymaga skomplikowanych analiz i godzin ślęczenia przed komputerem. W ofercie znajduje się tylko jedna wersja silnikowa, jedna skrzynia biegów oraz cztery wersje wyposażenia. W przypadku najbogatszej odmiany Platinum nawet lakier metalizowany jest już w cenie. Poza tym Outbacka „uzbrojono” w zaawansowane i nowoczesne systemy, które dbają o bezpieczeństwo, gdy aktywność zawodowa wysysa z ciebie energię i osłabia koncentrację.

Zobacz więcej: Lista dealerów Subaru w Polsce | Samochody Subaru dostępne od ręki

Elektroniczny anioł stróż śledzi przy pomocy dwóch kamer, co dzieje się przed samochodem, i razie potrzeby automatycznie zahamuje, a nawet – jeśli to możliwe – podejmie próbę ominięcia przeszkody. Elektronika sprawdza również zachowanie kierowcy we wnętrzu auta. Jeśli rozkojarzysz się na światłach lub w korku, Outback napomni cię komunikatem dźwiękowym, że samochód przed tobą już ruszył. Podobnie zachowa się, jeśli na dłuższą chwilę oderwiesz wzrok od drogi. Opieka tego elektronicznego anioła wprowadza relaksującą atmosferę i łagodzi obyczaje.

Wolność rodem z Australii

Jeśli masz dość przesadnie delikatnych samochodów i nie chcesz już więcej z niepokojem zerkać na felgi po zaparkowaniu przy wysokim krawężniku, to koncepcja Outbacka spełni twoje oczekiwania. Nawiązująca do australijskich terenów pustynnych nazwa oddaje charakter tego auta. Długa podróż autostradą, szutrowy dojazd do oddalonej od cywilizacji zatoki czy zaśnieżony górski szlak wiodący do wyciągu narciarskiego – żadna droga nie zachwieje pewności siebie, z jakiej od 1995 roku słynie Outback.

Wtedy to, niejako wyprzedzając epokę, Subaru zainicjowało obecnie modną klasę uterenowionych kombi. Mimo popularności stylizowanych na pokaz SUV-ów, samochody kombi z podniesionym zawieszeniem i napędem na cztery koła wciąż mają liczne grono zagorzałych fanów. Oferują zbliżone do SUV-ów zdolności terenowe, ale dzięki niżej ulokowanemu środkowi ciężkości lepiej się prowadzą, a mniejsza powierzchnia czołowa sprawia, że są oszczędniejsze w eksploatacji, co szczególnie odczuwalne jest na autostradzie.

Zawieszenie Outbacka jest miękko zestrojone, a duży skok w połączeniu z wysokim profilem opon (225/60 R18) powoduje, że trudno natrafić na nierówności, które zaburzają spokój, jaki panuje we wnętrzu. Środek jest na tyle skutecznie odizolowany od niepokojących wstrząsów oraz hałasów, że nawet podczas podróży szutrową drogą z prędkością 60 km/h pasażerowie mogą delektować się wysokim komfortem jazdy. Poza tym 21,3 cm prześwitu oraz imponujące kąty natarcia, zejścia i rampowy (19,7°/22,6°/21°) pozwalają właścicielowi Outbacka zwiedzać świat bez większych ograniczeń.

Subaru Outback realizuje australijską definicję wygody podróżowania. Wyznaje zasadę, że lepiej mieć nadwyżkę komfortu i zapas przestrzeni niż odczuwać niedosyt. Dlatego wygodnie będą w Outbacku podróżować nie tylko rdzenni mieszkańcy kontynentu, Aborygeni, ale również najbardziej rośli przedstawiciele gatunku ludzkiego. Ten zapas przestrzeni sprzyja relaksującej atmosferze szczególnie podczas długich wakacyjnych wyjazdów. Wnętrze auta wykonane jest starannie i z wysokiej jakości materiałów. Przez tradycyjny styl przebija się pionowy, 11,6-calowy ekran multimediów o wysokiej rozdzielczości. Możemy cieszyć się z zalet zdrowego kompromisu: mamy do dyspozycji wyrafinowaną elektronikę, ale pozostawiono wygodne pokrętła do radia i przyciski do regulowania temperatury we wnętrzu, które można obsługiwać bez odrywania wzroku od drogi.

Na szczęście projektanci nie popełnili często spotykanego obecnie w samochodach błędu i nie dążyli do bezrefleksyjnego zamieniania auta w smartfon. Połączenie tradycyjnych pokręteł z ekranem dotykowym w praktyce okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Z pomocą ekranu możemy wygodnie zarządzać multimediami, mamy dostęp do Apple CarPlay i Android Auto, dzięki czemu nie pogubimy się w gąszczu zaawansowanych systemów bezpieczeństwa.

Kojące poczucie wolności

Świetną pracę wykonuje również układ napędowy, pozwalając w komfortowych warunkach pokonywać każdą drogą i w każdych warunkach pogodowych. Kiedy więc już rozpoczynasz podróż, odczuwasz kojące poczucie wolności. Wolnossący Boxer o pojemności 2,5 litra i mocy 169 KM, współpracujący z bezstopniową skrzynią biegów, uspokaja tempo jazdy. Serwuje przestrzeń na relaks i delektowanie się widokami. Silnik soczyście brzmi i nie doszukasz się w nim niepokojących mechanicznych dźwięków, które obecnie w wyżyłowanych konstrukcjach stają się codziennością. Można też być spokojnym, że będzie pracował długo bez najmniejszej awarii.

Skrzynia bezstopniowa, która podczas dynamicznego przyspieszania zaznacza szarpnięciem sztucznie wymuszone biegi (co jest przyjemnym uczuciem), idzie w parze z mocnym silnikiem, narzucając relaksujący tryb jazdy. Ma też niskie opory pracy, co pozytywnie przekłada się na zużycie paliwa. Średnie spalanie nie powinno przekraczać 9 litrów na 100 kilometrów, co jest niezłym wynikiem, biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z dużym kombi o prześwicie 21,3 cm, z napędem na cztery koła i silnikiem benzynowym.

Zdrowy dystans do świata

Subaru Outback stanowi unikatową ofertę na rynku aut kombi z podwyższonym zawieszeniem. Zachowuje wysoki komfort, z jakiego słynęło przez lata, ale jednocześnie pozwala czerpać z najnowocześniejszych osiągnięć elektroniki, oferując przyjazne multimedia i sprawdzone systemy bezpieczeństwa.

Jeżeli masz zdrowy dystans do świata, możesz czerpać z niego więcej, zdrowiej i rozsądniej. Subaru Outback nie jest samochodem, który kupujesz tylko po to, by wzbudzić zazdrość sąsiadów. Serwuje relaksującą terapię, pomoże aktywnie spędzać czas, nie stawia wygórowanych warunków i nie będziesz musiał traktować go niczym królewny w wysokich szpilkach.

Zobacz nowe modele: Subaru XV | Subaru BRZ | Subaru Forester | Subaru Solterra